wtorek, 17 maja 2016

B jak barwa i bliki

Barwa. Wrażenie wzrokowe wywołane przez światło (widzialną część promieniowania elektromagnetycznego), o atrybutach takich jak kolor (odcień), nasycenie oraz jasność. Światło białe składa się z mieszaniny barw odpowiadających różnym długościom fal świetlnych – o różnym kolorze. W widmie światła widzialnego wyróżniamy (przechodzące w siebie bezstopniowo) następujące kolory: fioletowy, indygo, błękitny, niebieski, niebieskozielony, zielony, zielonożółty, żółty, żółtopomarańczowy, pomarańczowy, pomarańczowoczerwony oraz czerwony.
Barwa dopełniająca. Barwy dopełniające to takie, które po uszeregowaniu na kole barw znajdują się naprzeciw siebie; po zmieszaniu addytywnym dają wrażenie bieli, po zmieszaniu subtraktywnym – czerni. Najważniejsze pary barw dopełniających: niebieskofioletowa – żółta, zielona - purpurowa, czerwona - niebieskozielona.
Barwa prosta (czysta). Barwa monochromatyczna, której odpowiada promieniowanie o ściśle określonej długości fali, np. czerwona (700 nm), zielona (546,1 nm), fioletowa (435,8 nm), w odróżnieniu od barw stanowiących mieszaninę kilku innych.
Barwy podstawowe (zasadnicze). Trzy barwy, które po zmieszaniu addytywnym dają w wyniku biel: niebieska, zielona i czerwona oraz żółta, purpurowa i niebieskozielona - w subtraktywnym mieszaniu barw dające czerń.

(definicje podaję ze strony źródłowej: www.fotografuj.pl):

Istnieją też barwy życia i one są najważniejsze - zasadniczo i w prosty sposób dopełniają je:-)



bolońskie barwy


bolońskie barwy inaczej


Bliki. Powstające na skutek odbić światła wewnątrz obiektywu i jego i ponownego ogniskowania "zajączki", czyli barwne plamy na zdjęciach. Ich powstawaniu sprzyja silne, kontrowe (skierowane w stronę aparatu) oświetlenie, np. podczas fotografowania pod słońce a zapobiegają powłoki przeciwodblaskowe oraz stosowanie osłony przeciwsłonecznej. Zobacz również artykuł: Powłoki antyodblaskowe – jak wpływają na nasze zdjęcia?

(definicję podaję ze strony źródłowej: www.fotografuj.pl):

Bliki - jak wiele terminów funkcjonujących w fotografii, ten również pochodzi z zakresu sztuk malarskich (niem. Blick = spojrzenie, rzut oka) - szt. grubo nałożona farba jasna lub biała, podkreślająca skupienie światła odbitego; technika stosowana w malarstwie dla podkreślenia plastyki i połyskliwości fragmentów obrazu. 
(definicja wg Słownika Wyrazów obcych PWN) 


Tak, czasem wystarczy rzut oka, żeby docenić starą, porośniętą pajęczynami latarnię - zapewne bezpieczne schronienie kilku pokoleń pająków; czasem, zamiast patrzenia tylko i wyłącznie pod nogi, warto spojrzeć nieco wyżej, skąd słońce przesyła nam swoje pozdrowienia przefiltrowane przez starą lampę, która świeci już tylko dzięki jego promieniom, ale za to jak!:-)




bolońskie bliki



bolońskie barwy i bliki ;-)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz