sobota, 24 czerwca 2017

K jak kalimera cz. 12. Epidauros

Epidauros - znajdowało się tutaj jedno z najważniejszych i najbardziej znanych sanktuariów świata helleńskiego. Niestety do dzisiejszych czasów zachowało się niewiele z tego rozległego kompleksu. 

"Początki sanktuarium sięgają VI w. p.n.e. i związane są szczególnie z kultem Asklepiosa, syna Apolla i Koroni. Zgodnie z mitem urodził się on w Tesalii. Jego wychowawcą był mieszkający w górach Pelion centaur Chiron, który nauczył go sztuki leczenia. Asklepios opanował ją do tego stopnia, że zaczął wskrzeszać ludzi, czym naraził się Hadesowi i Zeusowi. Król bogów zabił Asklepiosa, rażąc go piorunem. Pochowano go w Epidauros. (...) 
Jego kult w Epidauros można wytłumaczyć prawdopodobnym przybyciem na te tereny sławnego uzdrowiciela z Tesalii. (...) 

Z punktu widzenia współczesnej medycyny metody używane początkowo w Epidauros do leczenia ludzi mogą się wydawać szarlatańskie. Wykorzystywały one głównie siłę autosugestii. Przybywający do sanktuarium pacjenci, po przejściu obrzędów oczyszczenia, spędzali noc w specjalnie przygotowanych dla nich pomieszczeniach. Sen, w którym miał się objawić Asklepios pod postacią węża, trzeba było opowiedzieć kapłanom, którzy interpretowali dane przez bóstwo znaki i zalecali odpowiednią terapię. 

Stopniowo te pseudolecznicze metody zastąpiła w Epidauros prawdziwie naukowa medycyna. Obserwacja licznie przybywających do sanktuarium pacjentów oraz studia nad poszczególnymi przypadkami przyczyniły się do zgromadzenia sporego zasobu wiedzy, którą zaczęto wykorzystywać do leczenia ludzi. 

Kapłani z Epidauros leczyli bijącą w miejscowym świętym źródle cudowną wodą i rozmaitymi ziołami, stosowali także rozmaite zabiegi rekonwalescencyjne  z wykorzystaniem ćwiczeń fizycznych. (...) 

Ciekawostką prezentowanej tu wystawy są narzędzia chirurgiczne używane w starożytności, nieraz bardzo wyrafinowane.


W muzeum można też podziwiać częściowe rekonstrukcje świątyń Asklepiosa i Artemidy. "

 (źródło: przewodnik "Grecja. Sztuka, bogowie i ludzie" wyd. Bezdroża")



Poniżej figurki, które prawdopodobnie zostawiali pacjenci jako wotum - symbol podziękowania za wyleczenie.


 "W pobliżu muzeum znajduje się sławny teatr, odnaleziony przez archeologów 
w latach 1882-83. 
Obecnie może on pomieścić ok. 12 tys. widzów. Skonstruowano go w IV w. p.n.e. wg projektu sławnego architekta Polikleta Młodszego. Teatr został idealnie wkomponowany w stoki otaczającego go wzgórza. Posiada 54 rzędy przeznaczone dla publiczności, z których pierwsze 34 zbudowano w czasach greckich, a kolejne 20 dobudowano już w czasach rzymskiej dominacji. (...) 
Teatr słynie ze swojej rewelacyjnej akustyki (...). Nawet bardzo słabe dźwięki słychać dobrze zarówno w pierwszych, jak i w ostatnich rzędach widowni. 
Teatr jest szczególną atrakcją w czasie organizowanego w lecie festiwalu teatralnego. Wtedy to na jego scenie wystawiane są sztuki Ajschylosa, Sofoklesa i Eurypidesa. W organizowanych tutaj spektaklach brały udział takie sławy, jak Maria Callas czy Dimitri Mitropulos. "

(źródło: przewodnik "Grecja. Sztuka, bogowie i ludzie" wyd. Bezdroża")



   











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz